Logo strony. Herb Malborka z napisem Urząd Miasta Malbork

Bulwar nagrodzony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich

Z wielką radością informujemy, że bulwar im. Macieja Kilarskiego w Malborku otrzymał nagrodę w XVIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce.
 
I nagroda została przyznana za realizację bulwaru publicznego, im. Macieja Kilarskiego w Malborku w kategorii Nadwodna przestrzeń publiczna.

Doceniono umiejętnie zrealizowane przedsięwzięcie wpisujące się w otoczenie obiektu dziedzictwa materialnego UNESCO o wartości światowej jakim jest zespół zamkowy w Malborku.

Inwestycja połączyła Park Północny z terenem Śródmieścia, stanowiąc przy tym obszar cenny dla kształtowania strefy ekspozycji zamku. Przedsięwzięcie ponownie otworzyło strukturę urbanistyczną miasta w kierunku wód Nogatu przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań przyrodniczych oraz zachowaniu naturalnego charakteru rzeki, w tym między innymi poprzez wykorzystanie walorów stanowisk roślin przybrzeżnych występujących w ramach obszaru chronionego krajobrazu doliny. Sposób zagospodarowania terenu tworzy nową przestrzeń aktywności mieszkańców miasta w miejscu o dotychczas bardzo silnie rozwiniętej funkcji turystycznej, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb różnych grup użytkowników.

Kapituła Konkursu doceniła systemowe działanie łączące struktury miejskie oraz poszanowanie wartości przestrzennych w miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym.

Projekt został zrealizowany przez Hydroterm - Biuro Projektowo-Inwestycyjne pod kierownictwem mgr inż. Adama Papaja. Projekt architektoniczny opracował mgr inż. arch. Dariusz Lemka, a funkcję sprawdzającego pełnił mgr inż. arch. Łukasz Papaj. Wykonawcą prac była firma STRABAG.


Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Pierwsza, ogólnopolska edycja tego konkursu odbyła się w 2007 roku z inicjatywy Prezesa Tadeusza Markowskiego. Począwszy od 2008 roku współorganizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich.

Pełne wyniki XVIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce.

bulwar nad Nogatem, rowerzyści siedzą na ławce, w tle budynek Szkoły Łacińskiej

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności