Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Niedziela, 26 maja 2024
Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
pochmurno
24°C

Koło Przewodników Malborskich liczy już 70 lat

8 kwietnia 1954 roku powstało Koło Przewodników Malborskich. Koło powstało i kultywuje tradycje kilkuosobowej grupy pasjonatów, którzy w 1946 roku "zaopiekowali się" ruinami Krzyżackiego Zamczyska oprowadzając po nim turystów. Na czele tej grupki stał pełen zapału Stefan Dubyna - to z jego inicjatywy zorganizowano pierwszy kurs przewodników. Od 47 lat odbywają się cyklicznie szkolenia, umożliwiające zdobycie uprawnień kolejnym osobom. W obecnej chwili Koło liczy ponad 200 przewodników, z tego kilkunastu posiada uprawnienia pilotowania wycieczek również za granicę. Jest jednym z największych tego typu Kół w naszym kraju, od 1997 roku posiada jako pierwsze w Polsce status Stowarzyszenia. 

Obchody 70-lecia istnienia Koła zainaugurowała uroczysta msza św., która odbyła się 14 kwietnia br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O historii malborskich przewodników i ich znaczeniu dla naszego miasta w pięknych słowach opowiedział proboszcz parafii i kapelan Koła, ks. Robert Branicki, który obiecał wziąć udział w kolejnym kursie w celu zdobycia uprawnień do oprowadzania po zamku. Ksiądz Branicki podziękował również jednej z najstarszych stażem przewodniczek Janinie Furyk za inicjowanie i pielęgnowanie współpracy z księżmi orionistami.

Gośćmi honorowymi byli Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz i Wicestarosta Powiatu Malborskiego Waldemar Lamkowski.

70 lat działalności Koła Przewodników Malborskich wpisało się pięknymi zgłoskami w historię nie tylko Muzeum Zamkowego ale również w historię Malborka. Koło rozwija się, zdobywa sukcesy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji przewodnickich w Polsce. Na zamku co roku padają nowe rekordy frekwencji, wzbogacana jest oferta dla odwiedzających i organizowane kolejne atrakcje. Ale czym byłyby piękne stare zamkowe mury czy spisane w kronikach dzieje, jeśli nie zostałyby odpowiednio pokazane i oprawione opowieścią zawierającą nie tylko suche fakty ale przede wszystkim ciekawą, spójną i przyciągającą uwagę narrację. Tymi doskonałymi narratorami są właśnie przewodnicy ze Stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich. Są oni również najlepszymi promotorami naszego miasta i regionu oraz współtwórcami szeroko pojętej kultury. 

Z okazji jubileuszu życzymy wszystkim przewodnikom zdrowia, satysfakcji i samych zainteresowanych i zadowolonych turystów. 

informacja historyczna: Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich
zdjęcia: Jacek Badowski, archiwum Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich 

Galeria zdjęć

w kościele pierwszy rząd z przewodnikami i gośćmi specjalnymi poczet sztandarowy Koła w kościele przewodnicy i uczestnicy mszy św. w ławkach w kościele przewodnicy i uczestnicy mszy św. w ławkach w kościele od tyłu, z przodu ksiądz przy ambonie przewodnicy i uczestnicy mszy św. w ławkach w kościele od tyłu, z przodu ksiądz przy ambonie przewodniczka przy ambonie w kościele przewodnik przy ambonie w kościele, w tle toje księżat przewodnicy i uczestnicy mszy św. w ławkach w kościele prezes i wiceprezes Koła dziękują księdzu za mszę św.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.