Piwnice w Szpitalu Jerozolimskim zostaną odrestaurowane dzięki pomocy niemieckiego stowarzyszenia
Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku pozyskało dotację od niemieckiego Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w wysokości 50.000 euro na projekt odrestaurowania piwnic w dawnym Szpitalu Jerozolimskim. Jest to bardzo ważna inwestycja, która zapewni dokończenie remontu piwnic i da możliwości wykorzystania dodatkowych pomieszczeń. Dodatkowe 6.500 euro Stowarzyszenie przekaże ze środków własnych. Jest to połowa sumy przeznaczona na remont, pozostałą część dołoży Miasto Malbork. W sumie na remont piwnic zaplanowano 113 tysięcy euro.
W tym temacie 17 lipca br. odbyło się spotkanie robocze dotyczące ustalenia zasad realizacji tej inwestycji. W rozmowach wzięli udział burmistrzowie i pracownicy Urzędu Miasta Malborka odpowiedzialni za przebieg inwestycji i pozyskiwanie funduszy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia – dr Klaus Hemprich z małżonką, bracia Eggert oraz Adam Chęć.
Inwestycja ta zakończy odbudowę budynku, który niecałe 20 lat temu był już niemal skazany na zburzenie. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem udało się pozyskać środki na uratowanie tego historycznego obiektu z programu unijnego "Kultura 2000" i z kilku dotacji niemieckiego Ministerstwa Kultury. Kolejne fundusze zapewniły polskie Ministerstwo Kultury oraz miasto Malbork.
Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego w Malborku z siedzibą w Gerbrunn koło Wurzburga powstało w 2003 r. Celem jego działalności jest pozyskiwanie środków na renowację budynku Szpitala Jerozolimskiego. 19 kwietnia 2004 r. została podpisana umowa pomiędzy miastem Malborkiem a Stowarzyszeniem, w której określono zakres współpracy i koncepcję wykorzystania obiektu. W odrestaurowanym budynku będącym obecnie siedzibą Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji powstało również centrum spotkań polsko-niemieckich oraz muzealne centrum dokumentacji dotyczącej historii szpitalnictwa w dawnych Prusach.
Uroczyste poświęcenie odrestaurowanego budynku odbyło się w 2007 r. Towarzyszyła mu pierwsza wystawa dotycząca przebiegu prac renowacyjnych wraz ze zdjęciami z realizacji projektu jak również wystawa przedstawiającą dawne szpitale na terenie Malborka. Od tej pory, co roku w lipcu, członkowie Stowarzyszenia we współpracy z niemieckimi muzeami i MCKiE przybliżają mieszkańcom różne aspekty przedwojennego życia w Malborku i okolicach. To wspaniała tradycja, która pokazuje, jak ważne i skuteczne są wspólne działania na rzecz zachowania pamięci, przybliżania kultury oraz działania na rzecz pojednania pomiędzy narodami. Tegoroczna wystawa dotyczy tematu „Od "KOLEI WSCHODNIEJ" do dzisiaj. Z dziejów kolei pomiędzy Wisłą i Niemnem”.