„Pomorze jest gotowe. Czas na ostatni krok”. Wspólny apel samorządowców i przedsiębiorców do Prezydenta RP o podpisanie ustawy metropolitalnej
Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) oraz przedstawiciele środowiska gospodarczego wspólnie apelują do Prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Nowe przepisy, które są efektem kilkunastu lat ustaleń, to szansa m.in. na lepszy transport ze wspólnym biletem oraz szybszy rozwój gospodarczy regionu. Przedstawiciele Pomorza podkreślają, że ustawa wprost odpowiada na codzienne potrzeby ponad 1,5 mln mieszkańców i czeka już tylko na ostateczną decyzję głowy państwa.
Porozumienie na rzecz rozwoju regionu
Projekt ustawy zyskał poparcie bardzo różnych środowisk: dużych miast, mniejszych gmin i powiatów, a także lokalnego biznesu. To rozwiązanie stworzone oddolnie, które ma ułatwić mieszkańcom codzienne życie.
- Dziś apel do Prezydenta RP wystosowali przedstawiciele 61 samorządów z Pomorza. Podobny apel trafił dziś do Prezydenta także od 41 samorządów z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To w sumie ponad 3,5 mln mieszkańców. Nasz apel to przede wszystkim głos samych mieszkańców. To oni każdego dnia tworzą tę metropolię w praktyce, dojeżdżając do pracy, ucząc się i prowadząc tu swoje firmy. Jesteśmy w pełni gotowi na te zmiany i wierzymy w pomyślny finał. Ustawa metropolitalna to efekt kilkunastu lat pracy i wyjątkowego porozumienia między miastami, mniejszymi gminami i powiatami. Pomorze udowodniło, że w ważnych sprawach potrafimy ze sobą współpracować - podsumowywał Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.
Głos z regionu: transport, edukacja i biznes
Podczas spotkania pomorscy liderzy oraz przedstawiciele biznesu przedstawili konkretne argumenty przemawiające za wejściem ustawy w życie.
Samorządowcy zwracali uwagę na to, że obecne granice administracyjne nie mogą dłużej blokować rozwoju wspólnej infrastruktury i transportu:
- Nasi mieszkańcy nie żyją w granicach administracyjnych - mieszkają w Żukowie, pracują w Gdańsku, uczą się w Gdyni. Tymczasem transport czy planowanie przestrzenne wciąż są zarządzane w sposób rozproszony, czego efektem są codzienne korki. Ustawa pozwoli stworzyć jeden, spójny system ze wspólnym biletem, lepszą koordynacją połączeń oraz nowymi liniami dowozowymi do głównych węzłów komunikacyjnych. Dla mieszkańców oznacza to prostsze, szybsze i wygodniejsze podróżowanie po całym regionie. Dlatego dziś, z Żukowa, jeszcze raz zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie ustawy metropolitalnej. Wierzymy, że będzie to decyzja, która otworzy nowy rozdział w historii Pomorza i pozwoli skuteczniej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją nasi mieszkańcy - mówiła burmistrz Żukowa, Mariola Zmudzińska.
O ponad partyjnym porozumieniu wśród samorządowców mówiła prezydent Gdyni:
- Jesteśmy tutaj nie tylko jako włodarze naszych gmin, ale przede wszystkim, jako mieszkańcy tego regionu. Zdecydowanie i jednym głosem chcemy podkreślić, jak ważna to jest ustawa. Od wielu lat pracują nad nią samorządowcy o różnych poglądach, co pokazuje, że ustawa nie ma charakteru politycznego. Dzisiaj wszyscy mówimy jednym głosem - Panie Prezydencie, Pomorze potrzebuje tej metropolii - mówiła Aleksandra Kosiorek.
Starosta Kartuski, Bogdan Łapa, przypomniał o silnych powiązaniach mieszkańców regionu z aglomeracją i podkreślił całkowicie oddolny charakter projektu:
- Nasz powiat zamieszkuje ponad 150 tysięcy ludzi, którzy każdego dnia dojeżdżają do pracy i szkół w Trójmieście. Ta ustawa to projekt wypracowany w pełni oddolnie, który nikomu nie został narzucony, a dziś łączy nas wszystkich ponad podziałami. W imieniu mieszkańców Powiatu Kartuskiego zwracam się do Pana Prezydenta Karola Nawrockiego z prośbą o podpis, który otworzy nowy etap rozwoju Pomorza - mówił starosta.
Ustawa metropolitalna to przede wszystkim ułatwienia dla mieszkańców;
- Dobro mieszkańców nie może mieć barw politycznych. To są realne korzyści. Na stole leży pół miliarda złotych, które zostaną wykorzystane przede wszystkim na lepszy transport publiczny - to są pieniądze dla naszych mieszkańców. Panie Prezydencie, gorąco wierzymy, że Pan podpisze naszą ustawę i będziemy mogli się cieszyć z udogodnień, jakie ona daje - mówił Mateusz Richert, burmistrz Redy.
Najwięcej korzyści z ustawy będą mieć mieszkańcy mniejszych miejscowości:
- Ustawa to szansa dla tych, którzy mieszkają poza rdzeniem metropolii. To szansa na sprawny dojazd do szkół, do kultury, do szpitali. Mówimy tu nie tylko o jednym bilecie, ale także o dodatkowych liniach dowozowych. Potrzebujemy nie tylko mechanizmów prawnych, ale także dodatkowych środków. Połowa jednostek samorządu terytorialnego na obszarze tym, który ma wejść pod parasol ustawy metropolitalnej to są gminy do 14 tys. mieszkańców. To właśnie te małe gminy będą największymi beneficjentami tej ustawy. Zapewnia ona, że przynajmniej 40% wszystkich środków będzie trafiać to małych samorządów - mówiła burmistrz Kosakowa, Eunika Niemc.
- Panie Prezydencie, jak miasto będzie bogate - to i wieś będzie bogata. To ustawa dla małych gmin - dodawał Ryszard Kalkowski, wójt Gminy Szemud.
Korki i paraliż komunikacyjny kosztują - i to dosłownie. O tym, dlaczego utworzenie zintegrowanej metropolii to nie kwestia politycznej ambicji, a ekonomicznej konieczności dla firm i mieszkańców regionu mówił prezes Zarządu Kaszubskiego Związku Pracodawców:
- Pracodawcy od lat ponoszą realne straty finansowe wynikające z codziennych korków i niewydolnego systemu transportowego. To jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za utworzeniem metropolii, która umożliwi samorządom skuteczniejszą integrację działań na rzecz rozwoju transportu publicznego i infrastruktury. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli sprawniej się przemieszczać, a region zyska lepsze warunki do rozwoju gospodarczego. Jest to niezmiernie ważna rzecz dla całego rozwoju Metropolii - mówił Zbigniew Jarecki.
Wszyscy uczestnicy zgodnie podsumowali spotkanie jednym wnioskiem: Pomorze jest w pełni gotowe na zmiany, a wieloletni wysiłek samorządowców i mieszkańców czeka na ostateczną decyzję Prezydenta RP.
Bezprecedensowe poparcie dla ustawy
Projekt ustawy cieszy się szerokim poparciem, które połączyło kluczowe środowiska na Pomorzu oraz w całym kraju. Inicjatywę solidarnie wspierają lokalni samorządowcy oraz biznes i związki zawodowe, w tym organizacja Pracodawcy Pomorza, Sztab Pomorskich Przedsiębiorców oraz regionalni reprezentanci „Solidarności”, OPZZ i FZZ. Kluczowy, ekspercki głos należy do świata nauki - pod apelem do Sejmu podpisało się 31 wybitnych profesorów (m.in. z PAN, UW, UJ i UG), a oficjalne rekomendacje wydały Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich.
Apele do rządu i opinie w sprawie projektu ustawy metropolitalnej dla Pomorza wystosowali:
Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, Związek Gmin Pomorskich, Związek Miast i Gmin Morskich, Stowarzyszenie Żuławy, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, Związek Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita, Pracodawcy Pomorza, Związek Stowarzyszeń Pomorska Sieć Leader, Agencja, Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot (fundacja ARMAG),
Instytut Metropolitalny, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, 31 profesorów polskich jednostek badawczych ds. rozwoju regionalnego (w tym przewodniczący i członkowie prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk: prof. Tomasz Komornicki, prof. Tadeusz Markowski, prof. Jacek Zaucha, prof. Paweł Churski, dr hab. Przemysław
Śleszyński, czy też prof. Irena Lipowicz), Unia Metropolii Polskich, Zarząd Związku Gmin Wiejskich RP, Wojewoda Pomorski, Wojewoda Śląski, Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konsorcjum Naukowe (w skład którego wchodzą: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółka Akcyjna Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego

