Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Czwartek, 20 czerwca 2024
Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
pochmurno
12°C

"Zasłużeni dla Miasta Malborka" - odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Malborka

W środę, 25 października 2023 roku, w Muzeum Zamkowym w Malborku, w Ośrodku Konferencyjnym Karwan odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Malborka podczas, której nadano tytuły "Zasłużony dla Miasta Malborka" dla Pani Teresy Żelazo oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Uchwały w sprawie nadania tytułów Rada Miasta Malborka podjęła na sesji z dnia 15 czerwca 2023 r.

Podczas uroczystości laudacje na cześć zasłużonych wygłosił Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz. Symboliczne statuetki na ręce Pani Teresy Żelazo i dyrektora dr. hab. Janusza Trupindy złożył Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski. Prace kapituły przybliżył Kanclerz Kapituły Andrzej Panek, a o oprawę artystyczną wydarzenia zadbał zespół Amber Chant z Malborka.

Teresa Żelazo rozpoczęła swoją działalność na rzecz malborskiej społeczności w 1993 r. podejmującą pracę w Miejskim Domu Kultury RATUSZ. Zajmowała się tam m.in. organizacją imprez, współpracą ze szkołami, warsztatami plastycznymi dla dzieci i młodzieży.

Swoją działalność kulturalną kontynuowała w Miejskim Domu Kultury w Malborku. Tam też przygotowywała i prowadziła wiele imprez, konkursów plastycznych i przeglądów artystycznych, między innymi: Dni Malborka, Ogólnopolskie Spotkania Recytatorskie. Ogólnopolskie Spotkanie Teatralne „MOST”. Zajmowała się również oprawą plastyczną wielu imprez oraz prowadziła kronikę.

Przez kilkanaście lat organizowała i koordynowała pracami malborskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W 2004 roku w strukturze Miejskiego Domu Kultury, a obecnie Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pani Teresa była jego koordynatorem do września tego roku.

Teresa Żelazo była inicjatorką powołania Malborskiej Rady Seniorów. Pełniła w niej , w latach 2015-2019 funkcje przewodniczącej I kadencji Rady. Dzięki jej zaangażowaniu w kalendarz imprez miasta wpisały się Wiosenne Dni Seniora oraz Jesienny Dzień Seniora.

Po powstaniu Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów Pani Teresa doprowadziła do wpisania Malborskiej Rady Seniorów w jego skład.

Reprezentowała Malbork w I i II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie.

Przyczyniła się do powstania w 2017 roku Pomorskiego Parlamentu Seniorów w Gdańsku, którego została Wiceprzewodniczącą.

Poza działalnością społeczną zajmowała się także propagowaniem historii.
Współtworzyła strukturę Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego „Młody Las”. Przez kilka lat, społecznie prowadziła biuro tego Stowarzyszenia.
Teresa Żelazo jest laureatką konkursu „Zawsze Aktywni. Zawsze Potrzebni. Zawsze Razem”. Ponadto otrzymała wiele wyróżnień za szczególnie aktywną działalność na forum lokalnym, m.in. od posła do Parlamentu Europejskiego Jana Kozłowskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Jana Kleinszmidta, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, a w 2014 roku otrzymała nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury przez Burmistrza Miasta Malborka.

Doceniając działalność kulturalną, wrażliwość oraz pasję w zakresie pracy z seniorami, pielęgnowanie tradycji polskich i regionalnych oraz budowanie tożsamości lokalnej, podejmowanie wielu cennych inicjatyw i odważnych przedsięwzięć, oraz promocję Malborka, Rada Miasta Malborka uchwałą Uchwałą nr LXI/484/2023 z dnia 15 czerwca 2023 r. nadała pani Teresie Żelazo tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

Muzeum Zamkowe w Malborku powstało 1 stycznia 1961 roku w celu opieki nad Zamkiem w Malborku, który jest niekwestionowaną wizytówką naszego Miasta. Placówka w swojej dotychczasowej działalności osiągnęła wiele spektakularnych sukcesów to jest między innymi:
- odbudowała zespół Zamku krzyżackiego, stanowiącego uniwersalną wartość pokoleń,
- stworzyła nowoczesną instytucję edukacyjno-badawczą, znaną na całym świecie,
- doprowadziła do wpisania Zamku nad Nogatem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ludzie, którzy tworzyli, tworzą i rozwijają te instytucję, głównie malborczycy, przeszli niezwykłą drogę. Od odbudowy największego ceglanego zamku na świecie, poprzez mozolne budowanie kolekcji i poszukiwanie tysięcy dzieł z dawnych zbiorów zaginionych i rozproszonych po II wojnie światowej, aż do stworzenia nowoczesnej instytucji edukacyjno-badawczej, która zarządza trzema zamkami: w Malborku, Kwidzynie oraz Sztumie.

Muzeum Zamkowe w Malborku swoją działalnością przyczynia się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Malborka, a także do promocji naszego Miasta.

Zamek jest miejscem spotkań ludzi nauki, kultury, polityki, dziennikarzy, a także mieszkańców. Jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się koncertów.

Muzeum organizuje liczne wystawy, w tym wiele dotyczących historii ziemi malborskiej , dziejów Malborka i jego mieszkańców.

Ważną grupą odbiorców oferty Muzeum stanowią przewodnicy. Są oni silnie związani z zamkiem. Dla wielu z nich to miejsce i jego historia jest pasją życia.
Instytucja poza podstawową działalnością działa także w obszarze kultury i sportu. Organizuje lub współtworzy szereg wydarzeń. Jednym z najważniejszych jest plenerowa impreza „Oblężenie Malborka”, która nawiązuje do wydarzeń z 1410 r.

Muzeum Zamkowe od wielu lat współpracuje z Miastem, lokalnymi organizacjami pozarządowymi, prywatnymi podmiotami gospodarczymi oraz indywidualnymi mieszkańcami Malborka.

Instytucja ta jest jednym z większych pracodawców w Malborku.
Muzeum jest nierozerwalną częścią Malborka i zarazem jego wizytówką. Swoją działalnością promuje Miasto w Polsce, Europie i na świecie.

Biorąc pod uwagę powyższe, w dowód uznania dla byłych i obecnych pracowników, w tym kadry zarządzającej Rada Miasta Malborka w dniu 15 czerwca 2023 roku, na wniosek przewodniczącego Rady Miasta Malborka Uchwałą nr LXI/483/2023 nadała tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” Muzeum Zamkowemu w Malborku.

Akt nadania tytułu wręczono obecnemu dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Panu doktorowi Januszowi Trupindzie.

Galeria zdjęć

za stołem siedzą kanclerz kapituły Andrzej Panek, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski i Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz za stołem siedzą kanclerz kapituły Andrzej Panek, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski,  Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz oraz zastępcy burmistrza straż miejska z pocztem sztandarowym Miasta Malborka, na pierwszym planie Teresa Żelazo i dyrektor Muzeum Zamkowego Janusz Trupinda goście zgromadzeni na uroczystości w Karwanie Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz przemawiający do mikrofonu za stołem siedzą kanclerz kapituły Andrzej Panek, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, na pierwszym planie symboliczne cegły z herbem miasta, które wręczane są "Zasłużonym dla Miasta Malborka" goście zgromadzeni na uroczystości w Karwanie Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski wręcza symboliczną cegłę Teresie Żelazo Radny Tadeusz Woźny składa gratulacje Teresie Żelazo Teresa Żelazo przemawia do mikrofonu za stołem siedzą kanclerz kapituły Andrzej Panek, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, biją brawo Teresa Żelazo i dyrektor Muzeum Zamkowego Tadeusz Trupinda Dyrektor Muzeum Zamkowego Janusz Trupinda z symboliczną cegłą zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego z kwiatami, dyrektor muzeum z cegłą Dyrektor Muzeum Zamkowego Janusz Trupinda przemawia do mikrofonu goście zgromadzeni na uroczystości w Karwanie Zespół Amber Chant, dwóch mężczyzn i dwie kobiety przebrani w historyczne stroje, przed nimi flaga z nazwą zespołu Zespół Amber Chant, trzech mężczyzn i dwie kobiety przebrani w historyczne stroje, przed nimi flaga z nazwą zespołu Zespół Amber Chant, trzech mężczyzn i dwie kobiety przebrani w historyczne stroje, przed nimi flaga z nazwą zespołu Zespół Amber Chant, trzech mężczyzn i dwie kobiety przebrani w historyczne stroje, przed nimi flaga z nazwą zespołu zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku oraz zastępca burmistrza Jan Tadeusz Wilk, na drugim planie reszta gości obecnych na uroczystej sesji za stołem siedzą kanclerz kapituły Andrzej Panek, burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz oraz zastępcy burmistrza Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski przemawiający do mikrofonu sekretarz powiatu malborskiego przemawia do mikrofonu koordynator U3W Agata Szumska oraz Maria Seibert z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji z kwiatami. Maria przemawia do mikrofonu straż miejska z pocztem sztandarowym Miasta Malborka, na pierwszym planie Teresa Żelazo i dyrektor Muzeum Zamkowego Janusz Trupinda Maria Seibert wręcza kwiaty Teresie Żelazo, w tle zastępcy burmistrza Miasta Malborka Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Cymański przemawia do mikrofonu Poseł Cymański wraz ze swoim asystentem wręczają kwiaty i upominki Teresie Żelazo Andrzej Panek przemawia do mikrofonu Starsza kobieta z kwiatami przemawia do mikrofonu Starszy mężczyzna przemawia do mikrofonu, reprezentant Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wejcherowa burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, przemawiający do mikrofonu Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz, w tle zastępca burmistrza Jan Tadeusz Wilk Janusz Trupinda i Teresa Żelazo, składają sobie wzajemne gratulacje pamiątkowa symboliczna cegła wręczana osobom i instytucjom, którym nadaje się tytuł "Zasłużony dla Miasta Malborka". W tle księga pamiątkowa i kwiaty ludzie składający gratulacje Teresie Żelazo Teresa Żelazo prezentująca otrzymaną pamiątkową cegłę z herbem Malborka
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.