NORDHORN (Niemcy) – 19.06.1995 r.
ilość mieszkańców: ok. 53.000
Nordhorn to miasto powiatowe o ponad 640-letniej historii. Położone jest w północno-zachodniej części Niemiec w Dolnej Saksonii, w pobliżu granicy z Niderlandami, dlatego często nazywane jest bramą do Holandii.
Wokół centrum miasta płynie rzeka Vechte, a wijące się kanały i piękne jezioro sprawiają, że Nordhorn nazywany jest „miastem wodny”. Jedną z głównych atrakcji są przejażdżki łodzią, które dają odwiedzającym możliwość poznania otoczenia z perspektywy dawnych żeglarzy.
Nordhorn i jego okolice oferują piękne trasy rowerowe. Jeżdżąc można cieszyć się atmosferą i spokojem krajobrazu tuż nad wodą. Rower jest również doskonałym środkiem do odkrywania wielu zabytków i atrakcji miasta. Podczas tzw. „Wycieczki przyrodniczej wzdłuż starego kanału” z Niemiec do Holandii i z powrotem podziwiać można wielowiekowe wille i imponujący klasztor – świadectwa bogatej historii regionów przygranicznych. Spokojne naturalne piękno spotyka się z tętniącym życiem miasta.
Tuż obok rynku znajduje się stary kościół. Zbudowany został z regionalnego piaskowca i był konsekrowany w 1445 roku, co czyni go najstarszą budowlą w centrum miasta. Kolejny historyczny symbol Nordhorn - Klasztor Frenswegen - zbudowany został poza miastem mniej więcej w tym samym czasie, co stary kościół. Dziś służy jako hotel i centrum konferencyjne. Doskonale łączy w sobie piękno średniowiecznej architektury z elementami dodanymi w trakcie nowoczesnej rozbudowy.
Do Nordhorn przyjeżdżają rodziny z całych Niemiec i Holandii. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jest uważane za jedno z większych centrów zakupowych w tej części Niemiec. Magnesem przyciągającym turystów jest przede wszystkim rodzinne zoo. Z liczbą ponad 400 000 odwiedzających rocznie Zoo Nordhorn jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Dolnej Saksonii. Ogród prezentuje 1700 zwierząt spośród 100 różnych gatunków. Do odkrycia są tu lamparty i kangury, wilki i sowy, foki i sępy oraz wiele innych zwierząt. Niektóre zagrody są dostępne dla zwiedzających, dając możliwość bliskiej obserwacji ich mieszkańców.
TROKI (Litwa) – 06.06.1997 r.
ilość mieszkańców – 4 300
Historyczne miasto Troki (Trakai) – niezwykle popularne wśród mieszkańców Litwy i zagranicznych gości – leży na zachód od Wilna, wśród wzgórz, lasów i jezior. Brzegi półwyspu, na którym się znajduje, obmywają wody jezior. Miasto słynące z malowniczych krajobrazów i legendarnego zamku było kolebką państwowości litewskiej, ważnym ośrodkiem wojskowym i politycznym, siedzibą wielkich książąt litewskich i stolicą Litwy.
Troki fascynują również drewnianą architekturą, średniowiecznymi zamkami, wspaniałymi krajobrazami, a jednocześnie nowoczesnym obliczem miasta. Troki to dobrze zachowana historyczna osada i jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju, odwiedzana każdego roku przez milion turystów.
Nie można sobie wyobrazić Trok bez rezydencji wielkich książąt litewskich, mieszkających wcześniej na Zamkach znajdujących się na wyspie oraz półwyspie, Bazyliki, ulicy Karaimskiej, a także majątku dworskiego Užutrakis. Zamek Troki, duma Litwy, to jedyna w całej Europie Wschodniej tego typu twierdza położona na wyspie.
Pod koniec XIV-XV wieku zamek w Trokach był letnią rezydencją wielkich książąt litewskich. Średniowieczny charakter Trok wykorzystują liczne kluby rycerskie, które regularnie organizują swoje turnieje. Inscenizacje pradawnych bitew dodają zamkowi w Trokach jeszcze większego uroku. Turysta ma czasem wrażenie, że jest gdzieś na średniowiecznym polu bitwy.
Urocza jest również przyroda Trok i ich okolic. To wspaniałe miejsce dla miłośników zacisznych i przytulnych zakamarków oraz dla tych, którzy tęsknią za rozległymi panoramami, szeroko otwartymi przestrzeniami i wysokim niebem. Trocki Historyczny Park Narodowy jest jedynym historycznym parkiem narodowym na Litwie i w całej Europie, co czyni go obowiązkowym punktem zwiedzania zarówno dla lokalnych turystów, jak i zagranicznych gości. Za jego sprawą Troki są wyjątkowym miejscem wypoczynku.
SÖLVESBORG (Szwecja) – 02.06.1999 r.
ilość mieszkańców: ok. 17.500
Sölvesborg to przytulne średniowieczne miasto portowe w regionie Blekinge na południu Szwecji. Zostało wzniesione w cieniu warowni, od której miasto wzięło swą nazwę. Plan wąskich urzekających uliczek pochodzi jeszcze ze średniowiecza, zaś centrum otoczone jest pięknymi kamiennymi domami z początku XIX wieku. Znajdują się tu wyszukane sklepy oraz gościnne restauracje i kawiarnie. Turystów przyciągają zarówno Listers Härads Tingshus – dawny budynek sądu zaprojektowany przez znanego architekta Asplunda jak i ruiny 14-wiecznego zamku na obrzeżach miasta.
Jadąc wąską uliczką w kierunku morza dociera się do mostu na zatoce Sölvesborgsviken. Jest to jeden z najdłuższych mostów w Europie przeznaczonych dla pieszych i rowerowych użytkowników. Dzięki wielobarwnemu oświetleniu jest szczególnie piękny nocą. Po drugiej stronie mostu widać Listerlandet - fantastyczny półwysep z wieloma wioskami rybackimi, białymi piaszczystymi plażami i pięknymi rezerwatami przyrody. Niedaleko leży legendarna wyspa Hanö, na którą można dotrzeć tylko statkiem. Spacerkiem dojdzie się tu do latarni morskiej będącej jednym z najwyżej umieszczonych świateł nawigacyjnych na Bałtyku, dzięki czemu widoki z latarni są magiczne. W okolicy Sölvesborga można znaleźć urocze szlaki piesze, na przykład w Ryssberget, gdzie można wybrać się na wędrówkę przez największe w Północnej Europie lasy bukowe.
Sölvesborg i mała wioska Norje są również znane ze „Sweden Rock Festival”, który w czerwcu każdego roku przyciąga ponad 30. 000 odwiedzających z całego świata. Inny rodzaj muzyki jest oferowany na Hällevik's Tradjazz Festival na początku sierpnia.
W samym Sölvesborgu oraz poza nim można znaleźć nocleg w hotelach, schroniskach oraz na campingach. Miasto oferuje wiele sposobów spędzenia wolnego czasu, jak również dobrą kuchnię i trunki. Latem zawsze coś się dzieje. Wystarczy odwiedzić miejscowe biura informacji turystycznej, aby otrzymać wszelkie niezbędne wskazówki.
MARGNY LES COMPIEGNE (Francja) – 22.07.2004 r.
Ilość mieszkańców – 9 000
Margny-lès-Compiègne znajduje się na północ od Paryża, w regionie Hauts-de-France, w kraju Oise na obszarze gminy Compiègne, który liczy 87 000 mieszkańców. Ta dynamiczna gmina przeszła w ciągu 20 lat wielką transformację pod względem liczby ludności, rozwoju gospodarki i różnych usług.
Taki rozwój był możliwy dzięki stworzeniu 26 obiektów użyteczności publicznej: sześciu szkół, gimnazjum, czterech stołówek szkolnych, świetlic szkolnych, przedszkola, utworzenia domu zajęć dla osób starszych, w którym organizowanych jest wiele spotkań między młodymi i starszymi, usług posiłków domowych, biblioteki i Centrum André François, które zajmuje się głównie ilustracjami do książek.
53 stowarzyszenia proponują imprezy rekreacyjne, sportowe, kulturalne i patriotyczne. Utworzono również radę miejską dla młodzieży, która jest źródłem pomysłów, twórczości i innowacji. Młodzi poprzez swoje misje angażują się i uczą nowych sposobów pracy.
Ważnym symbolem jest Pomnik Wagonu - miejsce pamięci II wojny światowej, które pokazuje drogę 45 000 więźniów z obozu Royallieu z siedzibą w Compiègne do obozów zagłady. Znajduje się na peronie stacji Compiègne – Margny-lès-Compiègne i odtwarza deportację transportem kolejowym: 2 wagony zostały odrestaurowane tak, jak kiedyś, z całym szacunkiem dla prawdy historycznej. W tym miejscu filmy przedstawiają relacje byłych deportowanych.
Przez cały rok organizowanych jest wiele wydarzeń: pchle targi, imprezy dla dzieci, jarmarki miejskie, dzień sąsiadów, dzień stowarzyszeń, festiwal miękkiej mobilności, kino plenerowe, festyny świąteczne i specjalny Dzień Partnerstwa organizowany przez Stowarzyszenie Margny Jumelages, który celebruje trzy miasta partnerskie: Malbork, Mehanna w Nigrze i Kilkenny w Irlandii.
MONHEIM AM RHEIN (Niemcy) – 04.06.2005 r.
ilość mieszkańców: ok. 43 000
Monheim am Rhein w Nadrenii Północnej-Westfalii położony jest nad Renem i otoczony piękną naturą z przytulnym zabytkowym centrum. Tu nie ma czasu na nudę. Przez cały rok organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, co daje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Największą imprezą jest karnawał świętowany już od 1902 roku. Punktem kulminacyjnym karnawału jest „Różany poniedziałek”, kiedy tysiące osób wychodzi na ulice miasta, aby zobaczyć karnawałowy korowód.
Jako Dziecięca Stolica, Monheim am Rhein oferuje każdemu dziecku, nastolatkowi i ich rodzinom jak najlepsze możliwości rozwoju. Rodziny z sąsiednich miast przyjeżdżają do Monheim, aby odwiedzić atrakcyjny skatepark, wodny plac zabaw i park rozrywki w Parku Krajobrazowym Rheinbogen, także muzea, takie jak zabytkowa łódź rybacka „Fiat Voluntas” do połowu węgorza.
Stare miasto Monheim to towarzyskie i gastronomiczne centrum wieloma atrakcjami turystycznymi. Tutaj rozpoczynają się między innymi wycieczki z przewodnikiem, który zabiera gości na miejskie przygody. Historyczne centrum tętni życiem – restauracje, puby i ogródki piwne to miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Każdy kto przeżył choć raz nadreński karnawał lub poczuł świąteczną atmosferę okresu Bożego Narodzenia, z pewnością będzie chciał tu wrócić.
Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Schelmenturm (Wieża Łotrzyków). Wysoka na 26 metrów budowla jest charakterystycznym punktem orientacyjnym i jedyną zachowaną częścią fortyfikacji powstałych w 1425 roku. Monheim zostało po raz pierwszy ufortyfikowane w 1275 roku przez hrabiów Berg i odbudowane po dwukrotnym zniszczeniu w konfliktach zbrojnych. Pierwotnie używana jako więzienie, Wieża Łotrzyków jest obecnie otwarta dla zwiedzających. Jest to miejsce wydarzeń miejskich i ślubów. Nie trzeba dodawać, że wieża jest bardzo popularnym motywem wśród fotografów.
OFFAGNA (Włochy) - 16.08.2014 r.
ilość mieszkańców: ok. 2 000
Offagna to pełna charakteru miejscowość położona niedaleko Ankony na wysokości 309 m n.p.m., na skale z piaskowca, nad którą góruje imponująca twierdza z XV wieku, zwana po włosku „Rocca”. Castellum Ofanie było wzmiankowane w dokumentach już w IX wieku i prawdopodobnie około 1454 roku zostało powiększone i zmodernizowane, kiedy pobliskie miasto Ankona zbudowało twierdzę oraz podarowało społeczności Offagnii dzwon datowany na 1477 rok. Z Rocca można podziwiać wyjątkowy widok na charakterystyczne wzgórza regionu Marche, które rozciągają się od Apeninów po Morze Adriatyckie.
Przy głównej ulicy miejscowości można zwiedzić kościół p.w. Najświętszego Sakramentu, zaprojektowany w latach 1787-1791 przez architekta Andreę Vici, ucznia bardziej znanego włoskiego architekta i malarza Luigiego Vanvitellego.
W wybranych pomieszczeniach XVIII-wiecznego klasztoru salezjańskiego, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze poświęcone przyrodnikowi Luigiemu Paolucciemu (1849-1935), znajduje się ekspozycja ważnej kolekcji z Ankony, na którą składają się liczne znaleziska dokumentujące bogatą różnorodność flory i fauny regionu Marche.
W Offagnii można również wybrać się do Muzeum Wyzwolenia Ankony, które opowiada historię wydarzeń II wojny światowej. Zaledwie kilka kilometrów od miasta znajduje się „Monte della Crescia”, wysokie wzgórze, miejsce jednej z najkrwawszych na terenie Włoch bitew 2 Korpusu Wojska Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.
Od ponad trzydziestu lat, co roku w lipcu, miasto cofa się w czasie dzięki Festiwalowi Średniowiecznemu – wydarzeniu, na których można zobaczyć parady kostiumowe, konkurencje w posługiwaniu się bronią historyczną, pokazy sztucznych ogni oraz występy bębniarzy i chorągwiarzy.
W sierpniu miejscowość otwiera się na współczesność, organizując New Evo Festival, muzyczne wydarzenie artystyczne, podczas którego artyści z kraju i zagranicy mogą występować przed twierdzą Rocca.
KiLKENNY (Irlandia) - od 17 marca 2017 r.
liczba mieszkańców: ok. 22 000
Kilkenny położone jest nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny. Ta średniowieczna stolica Irlandii jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych twierdz w kraju oraz miastem, które dzięki swojemu rozwojowi jest współcześnie uznawane za kreatywne, tętniące życiem, kosmopolityczne i radosne miejsce turystyczne.
Znajduje się tu jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Irlandii - XII-wieczny zamek Kilkenny. Można cofnąć się w czasie i odkryć irlandzką średniowieczną milę, szlak odkrywców biegnący przez miasto Kilkenny, łączący XIII-wieczną katedrę, dziedziniec, muzeum Medieval Mile i Butler House. Miłośnicy sztuki mogą bezpłatnie odwiedzić Butler Gallery w nowo wyremontowanym Evans Home. W centrum handlowym McDonagh Junction można zapoznać się z historią Wielkiego Głodu. Umożliwia to bezpłatna wystawa multimedialna, która prowadzi zwiedzających po budynkach Workhouse, opowiadając osobiste historie więźniów, którzy żyli i umierali w ich murach.
Kilkenny to także jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast w Irlandii, z wieloma festiwalami, wydarzeniami, restauracjami oraz centrami rzemiosła i projektowania. Miasto jest siedzibą Design and Craft Council – Irlandzkiej Rady Wzornictwa i Rzemiosła oraz znanego obecnie na całym świecie studia animacji Cartoon Saloon, co tworzy elektryzującą atmosferę przez cały rok.
Kilkenny to miasto z tradycjami piwowarskimi. Można zanurzyć się tu w historii browaru Smithwick's, opowiedzianej tak jak tylko miejscowi potrafią to zrobić. Miejsce gdzie 300 lat historii łączy się z niezwykłymi innowacjami piwowarskimi, pozwoliło stworzyć wycieczkę Smithwick's Experience, która jest doświadczeniem nieporównywalnym z żadnym innym.
Warta zobaczenia jest też katedra św. Kanizjusza (irl. Canice) - ważne miejsce kultu chrześcijańskiego od VI wieku. Zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów, katedra pozostaje jednocześnie miejscem świętym, jak i miejscem o dużym znaczeniu historycznym.
WŁODZIMIERZ (Ukraina) - od 10 października 2022 r.
liczba mieszkańców: ok. 39 000
Włodzimierz jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Ukrainy. Miasto położone jest na Wołyniu na prawym brzegu rzeki Lugi, która jest połączona z dorzeczem Morza Bałtyckiego. Był pierwszą stolicą potężnego w XII wieku Księstwa halicko-wołyńskiego. We Włodzimierzu urodził się i rządził znany w całej Europie Daniel Halicki, który z błogosławieństwa Papieża został pierwszym królem na Ukrainie.
Od czasów starożytnych na ziemi włodzimierskiej prowadzono duży handel międzynarodowy. Sprzyjało temu korzystne położenie geograficzne miasta, które po dziś dzień przyczynia się do jego rozwoju gospodarczego i atrakcyjności dla inwestorów.
Najważniejsze zabytki to architektura sakralna. Sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej jest jedynym zachowanym do dziś zabytkiem dawnej architektury ruskiej na Wołyniu. Wraz z domem biskupim, dzwonnicą i murami z bramą tworzy swoisty zespół tzw. „zamku” – warownej rezydencji biskupów włodzimierskich. Katedra została wzniesiona na polecenie księcia wołyńskiego Mścisława Iziasławicza w 1160 r.
Kolejną perełką jest cerkiew św. Bazylego - jedna z najbardziej oryginalnych budowli nie tylko w architekturze krajowej, ale i światowej. Na belce prezbiterium widniał napis, który świadczył: „Ten kościół został ufundowany w 1419 roku”. Kościół Wasyliwski otrzymał swój nowoczesny wygląd w 1899 roku.
Trzecim obiektem jest kościół rzymskokatolicki pw. Joachima i Anny. Pierwsza drewniana świątynia katolicka na miejscu dzisiejszego kościoła powstała na koszt księżnej Anny Zbaraskiej w 1554. Budynek spłonął w 1736 i został odbudowany jako kościół murowany. Najcenniejszym elementem wystroju wnętrza jest barokowy ołtarz główny.
Najważniejsze imprezy to Święto Miasta, obchodzone jest co roku 28 lipca – w dniu, w którym wspomina się Włodzimierza Chrzciciela oraz Festiwal „Kniazi”, który łączy w sobie wysokiej jakości muzykę, wielkoformatową rekonstrukcję historyczną bitwy z czasów książęcych i widowiskowe wydarzenia teatralne.