Logo strony. Herb Malborka z napisem Urząd Miasta Malbork

Kampania edukacyjna II blok - Jak oswoić niepełnosprawność

Miasto Malbork od ponad trzech lat realizuje projekt rewitalizacyjny, który zmienia nie tylko przestrzeń miejską, ale także świadomość i wrażliwość społeczną mieszkańców.

 
Jednym z zadań wpisanych w Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023 jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla młodzieży i mieszkańców obszaru rewitalizacji budującej poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności.
Początkowo prelekcje mały odbywać się w malborskich szkołach. Jednak ze względu na sytuacje pandemiczną poszczególne bloki tematyczne są nagrywane i przekazywane w formie on-line.

Zakres działań obejmuje kampanię edukacyjną dotyczącą przemocy i profilaktyki uzależnień w rodzinie, działań wpływających na zmniejszenie liczby wykroczeń najbardziej uciążliwych w przestrzeni publicznej, savoir vivre w obecności osoby niepełnosprawnej, bo wielu z nas chciałoby we właściwy sposób zwracać się do osób z niepełnosprawnością, ale nie ma wystarczającej wiedzy i boi się zapyta. Wśród tematyki pojawił się także problem hejtu wśród młodzieży, depresji, samobójstw oraz mowy nienawiści.
- Chcielibyśmy przy współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które na co dzień zajmują się tą tematyką zaprosić młodzież malborskich szkół podstawowych i średnich na cykl ciekawych spotkań z ekspertami i fachowcami w tym obszarze- mówi Anna Olkowska-Jacyno, specjalista ds. rewitalizacji. Do współpracy zostali zaproszeni: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Komenda Powiatową Policji, Straż Miejska, służba więzienną, prokuratura, kuratorzy sądowych , placówki oświaty i organizacje pozarządowe.
Nagranie trafi do malborskich szkół i tych podstawowych i średnich. Za nami I blok tematyczny poświęcony budowaniu wśród nastolatek zdrowych nawyków i świadomości oraz profilaktyki raka piersi. Poprowadziła go Pani Izabela Sakutowa niekwestionowany ekspert i szkoleniowiec brafittingu.
Materiał obejrzało ponad 300 uczniów malborskich szkół. Inicjatywa została bardzo pozytywnie oceniona przez dyrektorów szkół i młodzież.

Kolejny blok tematyczny poświęcony jest niepełnosprawności- czyli „Tacy sami, a ściana między nami.- czyli jak oswoić niepełnosprawność.
Czym jest niepełnoprawność, czy istnieje savour vivre w stosunku do osoby niepełnosprawnej i jak te kwestie widzą same osoby niepełnosprawne.
Prelegentami i autorami nagranego materiału są członkowie stowarzyszenia ON in Malbork Katarzyna De Guzman i Mateusz Suszkowski.