PRZYSTANIE KAJAKOWE
Wśród pasjonatów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju. Pod względem atrakcyjności i długości tych szlaków, Pomorskie jest bezkonkurencyjne. Na terenie województwa znajduje się 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących blisko 1 600 kilometrów. Są wśród nich zarówno trasy o leniwym nurcie, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudne odcinki o charakterze górskim, rekomendowane bardziej doświadczonym wodniakom. Samorząd województwa pomorskiego, jako inspirator i koordynator rozwoju turystyki kajakowej, od lat wspiera zagospodarowanie akwenów dla potrzeb kajakarzy. Podejmowane są również działania zmierzające do stworzenia zintegrowanego, sieciowego produktu turystycznego, którego osią są szlaki kajakowe.
O PRZEDSIĘWZIĘCIU
Realizacja przedsięwzięcia przyczyniła się do udostępniania potencjalnym odbiorcom dziedzictwa naturalnego i kulturowego obszarów zlokalizowanych wzdłuż szlaków wodnych. Działania te pozwolą na stworzenie spójnej oferty turystycznej na wszystkich szlakach objętych przedsięwzięciem. Potrzeba realizacji wynikała również z konieczności wzmocnienia wizerunku województwa pomorskiego, jako miejsca atrakcyjnego pod względem turystycznym i inwestycyjnym. Brak uporządkowanych szlaków wodnych oraz miejsc postoju miał niekorzystne skutki środowiskowe, powodując niekontrolowany rozwój tzw. turystyki dzikiej, której efektem jest antropopresja na środowisko naturalne.
ZAKRES PRZEDSIĘWZIĘCIA
Założeniem przedsięwzięcia strategicznego „Pomorskie Szlaki Kajakowe” było zagospodarowanie ok. 1000 km pomorskich szlaków kajakowych i wyposażenie ich w niezbędną infrastrukturę kajakową, m.in. budowę przenosek przy przeszkodach (jazach, zaporach, elektrowniach wodnych), budowę i rozbudowę przystani kajakowych i pól biwakowych (również infrastruktury socjalnej: wiat, ław, koszy na śmieci, itp.), zapewnienie odpowiedniego dostępu do miejsc etapowych spływów przez umożliwienie wodowania i wyjmowania kajaków (drogi dostępu, miejsca parkingowe, pomosty i urządzone fragmenty brzegów). Przedsięwzięcie obejmuje również opracowanie spójnego systemu oznakowania szlaków, zautomatyzowany system informacji kajakowej oraz działania informacyjno – promocyjne.
Na 34 szlakach wodnych o łącznej długości ok. 1 tys. km zaplanowano do realizacji 20 projektów, na które składają się blisko 230 zadania. W ramach realizacji przedsięwzięcia oznakowanych zostało prawie tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. Pojawiły się od strony wody (znaki informacyjne, np. znak szlaku z kilometrażem mierzonym w górę rzeki oraz znaki ostrzegawcze, np. pływające pale, kierunkowe, które wskazują na kierunek odgałęzienia dopływów rzecznych i kanałów) i od strony lądu. Te ostatnie wskazują miejsca węzłowe (etapowe) na szlaku kajakowym, pola biwakowe oraz miejsca wodowania.
Całkowita wartość realizowanych inwestycji to blisko 58 mln zł i zostały objęte wsparciem ze środków unijnych w ramach Działania 8.4 Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Miasto Malbork realizowało projekt „Pomorskie Szlaki Kajakowe - Kajakiem przez Żuławy” w partnerstwie z Gminą Nowy Dwór Gdański (Lider) oraz Gminami Stegna, Nowy Staw, Stare Pole i Miłoradz. Celem głównym projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej Żuław poprzez zagospodarowanie szlaków wodnych i utworzenie szlaków kajakowych wyróżniających obszary cenne przyrodniczo na terenie powiatu nowodworskiego i malborskiego. W ramach projektu powstało 114,3 km oznakowanych szlaków kajakowych. W wyniku realizacji inwestycji powstało 16 przystani kajakowych wyposażonych w elementy małej architektury oraz niezbędne oznakowanie drogowe i wodne.
W ramach działań przeprowadzonych przez Miasto Malbork zrealizowane zostały dwa zadania:
1) Przystań kajakowa przy przystani żeglarskiej Park Północny w Malborku oraz
2) Przystań kajakowa na kąpielisku miejskim w Malborku.